


Zadnjič posodobljeno Torek, 26 Februar 2013 14:28
Ponedeljek, 18 Februar 2013 12:16
KORUZA - VARSTVO PRED PLEVELI
A) V primeru, da po setvi pade dovolj padavin in na njivi nimamo prisotnih trajnih ozkolistnih plevelov (pirnica, divji sirek) in trajnih širokolistnih plevelov (slak, osat) lahko pred vznikom uporabimo enega od talnih pripravkov:
- LUMAX 3,5-4 L/ha ali
- ADENGO 0,4-0,44 L/ha ali
- CALLISTO 0,25 L/ha + DUAL GOLD 1,2 L/ha (FRONTIER 1 L/ha) ali
- STOMP AQUA 3,3 L/ha + DUAL GOLD 1,2 L/ha (FRONTIER 1 L/ha) ali
v primeru ko vemo, da so na njivi prisotni le trajni širokolistni pleveli (slak, osat) lahko uporabimo samo
DUAL GOLD 1,3 L/ha ali FRONTIER 1,2 L/ha in pozneje v stadiju koruze 3-7 listov škropimo še proti širokolistnim plevelom s pripravki BANVEL 0,6-0,7 L/ha ali ARRAT 0,2 kg/ha ali MUSTANG 0,6 L/ha.
B) V primeru, da po setvi ni dovolj padavin in so tla suha pa moramo počakati na prve padavine in čim prej poškropiti, da izkoristimo talno vlago.
Pleveli so sedaj že vznikli, koruza pa ima lahko največ 3- 4 liste. V tem primeru lahko uporabimo:
- LUMAX 3,5 L/ha+ močilo ali
- ADENGO 0,4 L/ha
Paziti moramo, da se kostreba in muhvič še ne razraščata ter, da nista prisotni pirnica in divji sirek. V tem primeru Lumaxu 3 L/ha dodamo še TAROT 30g/ha.
V primeru, da so v tem času že prisotni trajni širokolistni pleveli (slak, osat) , dodamo Lumaxu ali Adengu še BANVEL 0,3-0,4 L/ha. Pri kombinacijah z Banvelom posebej ne dodajamo močila, Adengo pa močilo že vsebuje.
C) V primeru, da škropljenja s talnimi pripravki zaradi pomanjkanja padavin nismo opravili ali pa želimo škropiti pozneje zaradi prisotnosti trajnih ozko in širokolistnih plevelov, koruza je v stadiju 4-7 listov, vsi pleveli so primerno razviti,
moramo čim prej poškropiti z eno od naslednjih kombinacij pripravkov:
- LAUDIS 2-2,25 L/ha + BANVEL 0,3 L/ha(slak, osat) ali
- MOTIVEL (KELVIN, NICOSH) 1 L/ha + BANVEL 0,6 L/ha ali ARRAT 0,2 kg/ha ali MUSTANG 0,6 L/ha ali CAMBIO 2-2,5 L/ha
V primeru, da imamo zelo močno zapleveljenost z divjim sirkom in pirnico uporabimo kombinacijo EQUIP 2-2,5 L/ha + BANVEL 0,5 L/ha v stadiju koruze 2-6 listov.
Pripravki na osnovi nikosulfurona (Motivel, Kelvin, Nicosh, Samson extra) lahko nekatere sorte koruze nekoliko zavrejo v rasti, še posebej če je posevek zaradi suše, visokih temperatur ali hladnega vremena v stresu. V teh razmerah je tudi njihovo delovanje bistveno slabše. V primeru , ko omenjenim pripravkom dodamo Banvel, posebej ne dodajamo močila.
OLJNE BUČE - VARSTVO
Oljne buče so v zadnjih letih precej prisotne na naših njivah. V integrirani pridelavi sta za zatiranje plevelov v bučah dovoljena herbicida CENTIUM 0,25 L/ha + SUCCESOR 2 L/ha. Škropimo pred vznikom buč ob zadostni vlagi.
Pozneje buče napadajo še nekatere bolezni kot je kumarna plesen bučnic in pepelasta plesen. Proti obema boleznima deluje pripravek QUADRIS 1 L/ha, uporabiti ga moramo pred napadom bolezni. Proti kumarni plesni preventivno deluje tudi pripravek ALLIETE FLASH 3 kg/ha. Proti pepelasti plesni pa lahko uporabimo pripravka TOPAS 100EC 0,25 L/ha ali KARATHANE GOLD 0,5 L/ha.
Škropljenje je možno v obdobju dokler je še možno voziti med vrežami.
Buče pogosto napadejo tudi listne uši, ki lahko povsem zaustavijo rast in prenašajo viruse. Proti ušem škropimo s sistemičnima pripravkoma MOSPILAN 20SG 0,15 kg/ha ali TEPPEKI 0,14 kg/ha.
DOVOLJENI HERBICIDI NA NAJOŽJIH VODOVARSTVENIH PASOVIH
ŽITA : Boxer, Stomp aqua, Axial, Axial one, Sekator, Hussar, Ergon, Herbocid, Mustang, Starane2
KORUZA : Stomp 400SC, Stomp aqua, Merlin flex, Callisto, Harmony, Herbocid, Mustang, Laudis, Equip, Peak
BUČE : Centium, Succesor
OLJNA OGRŠČICA - VARSTVO PRED BOLEZNIMI IN ŠKODLJIVCI
Varstvo oljne ogrščice spomladi obsega pregled zdravstvenega stanja posevka in prisotnost stebelnega kljunotaja. Prag škodljivosti sta 2 hroščka na 10 pregledanih rastlin ali ulov na rumene lovilne posode. Proti kljunotaju lahko uporabimo naslednje pripravke:
- KARATE ZEON 0,15 L/ha ali- DECIS 0,3 L/ha ali- BULLDOCK 0,4 L/ha ali- MAVRIK 0,2 L/ha
Spomladi, ko rastline pričnejo rasti ali, ko cvetno steblo izstopi iz rozete je tudi čas za drugo škropljenje proti boleznim (phoma, bela gniloba, siva plesen, črna listna pegavost) s pripravkom FOLICUR 0,8-1 L/ha. V primeru pojava stebelnega kljunotaja lahko obe škropljenji združimo.
Najbolj razširjen škodljivec ogrščice pa je repičar. Črni ovalni hroščki se hranijo s cvetnim prahom, zato raztrgajo cvetove. Bolj zgodaj se pojavijo in dalj časa traja razcvetanje ogrščice večja je škoda. Ko se cvetovi odprejo, hrošči niso več škodljivi. Če na cvetnih popkih najdemo enega odraslega hrošča na rastlino, pred cvetenjem pa tri hrošče na cvet je potrebno čim prej opraviti škropljenje z enim od naslednjih pripravkov:
- MAVRIK 0,2 L/ha (ni nevaren čebelam) ali
- CHESS 0,15 kg/ha (sistemik, delovanje 7-10 dni, pozor čebele) ali
- BISCAYA 0,3 L/ha (pozor čebele) ali
- DECIS 0,3 L/ha (pozor čebele) ali
- KARATE ZEON 0,15 L/ha (pozor čebele)
Pri škropljenju proti repičarju lahko dodamo še listno gnojilo z borom za boljšo oploditev in oblikovanje semena: NUTRIBOR 2 kg/ha ali FOLIBOR 1,5 L/ha.
V času cvetenja ne smemo uporabljati insekticidov !
Pripravka Decis in Karate zeon smemo uporabljati zvečer, ko ni čebel in pri temperaturah pod 25 stopinj Celzija, ker močno hlapita in je delovanje zato krajše in slabše. O nameravanem škropljenju moramo predhodno obvestiti čebelarje.
ŽITA - VARSTVO PRED PLEVELI
A) V kolikor nismo uspeli poškropiti žit že v jeseni moramo spomladi opraviti pregled posevkov in na osnovi zastopanih plevelov, razvojnega stadija plevelov in žit, opraviti varstvo pred pleveli. V primeru, da imamo v žitih poleg vseh širokolistnih plevelov prisotne še enoletne ozkolistne plevele (pahovka ali srakoperec , šopulja, lisičji rep, ljuljke) opravimo škropljenje z enim od naslednjih pripravkov, ki delujejo preko listov in tal:
- HUSSAR 0,1 L/ha + močilo ali
- AXIAL ONE 1 L/ha + LOGRAN 37g/ha ali
- TOLUREX 3 L/ha + LOGRAN 37 g/ha ali
- ALISTER GRANDE 0,8 L/ha
S pripravkoma Tolurex in Alister grande škropimo do sredine razraščanja žit, s pripravkoma Hussar in Axial One pa v stadiju razraščanja do začetka kolenčenja žit. To je v večini let od konca marca do sredine aprila. Močna zapleveljenost s srakopercem ali pahovko lahko zmanjša pridelek tudi za 20-30 % . V času škropljenja mora biti temperatura vsaj 5 stopinj Celzija, listi plevelov morajo biti suhi, posevek in pleveli ne smejo biti v stresu.
B) V primeru, da v posevkih žit nimamo prisotnih enoletnih ozkolistnih plevelov in prevladujejo širokolistni pleveli pa uporabimo enega od naslednjih pripravkov, ki delujejo preko listov:
- SEKATOR 0,15 L/ha ali
- ERGON 60 g/ha ali
- MUSTANG 0,6 L/ha ali
- LINTUR 150-180 g/ha (dovoljen tudi v ovsu) ali
- ARRAT 0,2 kg/ha + močilo
Optimalen čas za uporabo teh pripravkov je od sredine razraščanja do pojava prvega kolenca.
V primeru, da v žitih opravljate česanje je zelo pomembno, da opravite osnovno zatiranje plevelov že v jeseni, ker je to predpogoj za uspešnost česanja. Če škropimo spomladi in nato opravimo česanje se učinkovitost herbicidov zmanjša ali pa pri enem od ukrepov zamujamo. V primeru, da se nam v posevkih žit iz različnih vzrokov pojavi smolenec ali slak v poznejših razvojnih stadijih, lahko vse do pojava lista zastavičarja uporabimo pripravek STARANE 2 1L/ha. V primeru, da imamo v žitih močno zapleveljenost z osatom, ambrozijo, kamilico, škrbinko in mrkačem pa lahko opravimo korekcijsko škropljenje s pripravkom LONTREL 1 L/ha vse do drugega kolenca žit.
ŽITA - VARSTVO PRED BOLEZNIMI
VARSTVO JEČMENA
Ječmen je za razliko od pšenice veliko bolj občutljiv na bolezni listov, zato je pri ječmenu zelo pomembno, da pravočasno opravimo prvo škropljenje proti boleznim , ki preprečuje nadaljnje okužbe novih listov. Zgodaj spomladi posevke ječmena napada ječmenova mrežasta pegavost, v stadiju hitre rasti še listni ožig in rje, v času klasenja pa še vedno bolj pogosta ramularijska pegavost ječmena. Prvo škropljenje opravimo v stadiju od konca razraščanja do začetka kolenčenja in ga lahko združimo s škropljenjem pred pleveli. Uporabimo enega od naslednjih pripravkov:
- AMISTAR EXTRA 0,8 L/ha ali
- ARCHER TOP 1 L/ha ali
- SPHERE 0,4 L/ha ali
- EMINENT 0,8 L/ha ali
- OPUS 1 1 L/ha ali
- IMPACT 1 L/ha
Drugo škropljenje pri ječmenu zaradi hitre rasti opravimo približno mesec dni po prvem, tik pred klasenjem ali najkasneje, ko se pojavijo prve resice. V ječmenu se zadnja leta širi ramularijska pegavost, ki se pojavi v času klasenja, zato je zelo pomembno, da se drugo škropljenje opravi tik pred klasenjem. Za drugo škropljenje uporabimo enega od naslednjih pripravkov:
- AMISTAR OPTI 2,5 L/ha ali
- ARTEA PLUS 0,5 L/ha ali
- PROSARO 1 L/ha ali
- EMINENT 0,8 L/ ha ali
- OPUS 1 1,3 L/ha ali
- CARAMBA 1,5 L/ha
VARSTVO PŠENICE
Pri pšenici se lahko že zgodaj spomladi pojavi pšenična listna pegavost. V gostih posevkih in v vlažnem vremenu se rada pojavi žitna pepelovka, kasneje pa tudi rje. V času klasenja se pojavlja še rjavenje pšeničnih plev in vedno bolj nevarne fuzarioze. Prvo škropljenje proti boleznim v pšenici opravimo med prvim in drugim kolencem. Uporabimo lahko enega od naslednjih pripravkov:
- AMISTAR OPTI 2,5 L/ha ali
- ARCHER TOP 1 L/ha ali
- SPHERE 0,4 L/ha ali
- EMINENT 0,8 L/ha ali
- OPUS 1 1L/ha ali
- IMPACT 1L/ha
Drugo škropljenje pri pšenici opravimo, ko se pojavi klas, saj s tem preprečujemo bolezni klasa. Pomembno je, da se škropi v začetku cvetenja, ker tako odločilno vplivamo na zmanjšanje pojava fuzarioz. Uporabimo lahko enega od naslednjih pripravkov:
- PROSARO 1 L/ha ali
- AMISTAR EXTRA 0,8 L/ha ali
- CARAMBA 1,5 L/ha ali
- ARTEA PLUS 0,5 L/ha ali
- OPUS 1 1,3 L/ha ali
- EMINENT 0,8 L/ha
ŽITA - VARSTVO PRED ŠKODLJIVCI
V žitih se od škodljivcev najpogosteje pojavlja žitni strgač, ki napada liste in listne uši, ki napadajo klas. Odrasle kovinsko zelene podolgovate hroščke žitnega strgača , ki navadno ne povzročajo bistvene škode, lahko opazimo že spomladi. Odrasli hroščki se pred in med parjenjem dopolnilno hranijo, zato vzdolžno raztrgajo liste, kot bi jih razrezali z britvico. Glavno škodo povzročajo temne, polžkom podobne ličinke, ki strgajo listno površino in lahko močno zmanjšajo pridelek. Njihovo prisotnost v posevku najlažje ugotovimo, če gremo pregledovat posevek s svetlimi hlačami. Najraje napadajo jari ječmen in oves, ker imata mehkejše liste. Listne uši povzročajo glavno škodo s sesanjem klasa, zato škropljenje v primeru pojava uši sovpada z drugim škropljenjem v klas. Proti obema škodljivcema lahko uporabimo enega od naslednjih pripravkov:
- KARATE ZEON 0,15 L/ha ali
- DECIS 0,3 L/ha ali
- BULLDOCK 0,4 L/ha ali
- GAT DECLINE 0,3 L/ha ali
- FASTAC 0,1 L/ha ali
- MAVRIK 0,2 L/ha (ni nevaren za čebele)
Vse pripravke smemo uporabljati pri temperaturah do 25 stopinj Celzija in zvečer, ker v vročem vremenu hitro hlapijo in se razgradijo. Zato je tudi njihovo delovanje bistveno slabše.
VARSTVO KROMPIRJA
RAZVOJNI STADIJ
KROMPIRJA
|
NAMEN ŠKROPLJENJA
|
PRIPRAVEK
|
ODMEREK NA 1 AR
ODMEREK NA 10 L
|
PRED VZNIKOM
KROMPIRJA
|
VARSTVO PRED
PLEVELI - POGOJ JE
DOVOLJ VLAGE
|
PLATEEN ali
STOMP 400SC(STOMP
AQUA) +DUAL GOLD ali
BOXER + SENCOR SC ali
METRIC
|
25 g
40 ml (33 ml) +
10 ml
40 ml + 4 g
15 ml
|
PO VZNIKU
KROMPIRJA do
velikosti 5-10 cm
Sencor je fitotoksičen pri uporabi po vzniku za sorte: Minerva, Jaerla, Jelly, Red fantasy
|
VARSTVO PRED
PLEVELI
Proti ozkolistnim plevelom (pirnica) lahko
škropimo še pozneje
|
SENCOR SC ali
BASAGRAN 480
FUSILADE FORTE
|
5 g
20 ml
10-15 ml
|
RAST KROMPIRJA -
MED LETOM DO
CVETENJA (2-3X)
|
KROMPIRJEVA PLESEN
IN ČRNA LISTNA
PEGAVOST
|
ANTRACOL COMBI ali
MELODY DUO ali
RIDOMIL GOLD ali
PERGADO MZ ali
ACROBAT MZ ali
INFINITO (za zadnje
škropljenje, karenca 7 dni)
|
25 g/10 L
25 g/10 L
25 g/10 L
25 g/10 L
25 g/10 L
20 ml/10 L
|
OB POJAVU LIČINK -
KRITIČNO ŠTEVILO 2
ODRASLA HROŠČA/GRM
|
KOLORADSKI HROŠČ
|
CALYPSO ali
ACTARA ali
MOSPILAN ali
MAVRIK ali
ALVERDE ali
NEEM AZAL (brez karence)
|
3 ml/10 L
4 g/10 L
4 g/10 L
20 g/10 L
15 ml/10 L
15 ml/10 L
|